Etapy przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Dariusz Szczecina        19 listopada 2014        Komentarze (0)

Pisałem już o tym, że przepisy Kodeksu spółek handlowych pozwalają przekształcać nie tylko spółki w inne spółki, ale także jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową (spółka kapitałowa to spółka z o.o. i spółka akcyjna).

Etapy przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową są nieco inne niż w przypadku przekształcania spółek. Do przekształcenia przedsiębiorcy – osoby fizycznej (spokojnie, tylko formy prawnej bo nadal będziesz człowiekiem z krwi i kości, a nie spółką) w spółkę z o.o. lub akcyjną jest wymagane:

  1. Sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy (wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta) – czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku przekształcenia spółek.
  2. Złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę (coś dla miłośników Transformerów – taka transformacja ;-)).
  3. Powołanie członków organów twojej nowej, przekształconej spółki kapitałowej (zarząd oraz ewentualnie rada nadzorcza).
  4. Zawarcie umowy spółki (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) albo podpisanie statutu (jeżeli marzy się Tobie spółka akcyjna).
  5. I dalej już standardowo wpis do KRS Twojej nowej spółki i wykreślenie Ciebie jako przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: