„Firma” po przekształceniu. Cz. I

Dariusz Szczecina        03 grudnia 2014        Komentarze (1)

Być może myślałeś już o tym pod jakim szyldem będzie działać twoja spółka po przekształceniu? W tym artykule przedstawię zasady, które obowiązują w tym zakresie.

Generalnie wybór nazwy (firmy?) zależy wyłącznie od Ciebie, ale nie do końca. Kodeks spółek handlowych, kodeks cywilny (a także w pewnym zakresie przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) określają tu pewne zasady. Na początek trochę teorii, która jest tu jednak niezbędna.

Czym jest FIRMA ?

Na początek muszę wyjaśnić znaczenie pojęcia „firma„.

W znaczeniu potocznym „firma” to po prostu twoja spółka. Jesteś przedsiębiorcą, a więc w potocznym rozumieniu masz, prowadzisz „firmę„. „Firma” jest więc tu utożsamiana z przedsiębiorstwem, które prowadzisz.

Znaczenie potoczne nijak się ma do znaczenia pojęcia „firma” używanego w przepisach prawa. Na gruncie przepisów „firma” nie oznacza bowiem twojej działalności, ale jest to nazwa, pod którą działasz (tak kodeks cywilny w art. 435 par.1 oraz w art. 432 par. 1). Firma” to oznaczenie, pod którym w obrocie gospodarczym występuje twoja spółka.

Firma spółki składa się z dwóch elementów. Mówi o tym art. 435 par. 2 kodeksu cywilnego.

Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.

Pierwszy z elementów to tzw. nazwa fantazyjna. Nazwa fantazyjna zależy głównie od twojej inwencji twórczej. Jedni będą chcieli nazwać swoją spółkę np. „Najlepsza w Polsce kancelaria która zajmuje się przekształceniem spółek”. Inni nazwą się np. „Szybkie przekształcanie spółek”, a jeszcze inni wymyślą po prostu „Kopytko”. Tutaj w zasadzie nie ma ograniczeń. Piszę w zasadzie ponieważ zarówno kodeks spółek handlowych jak i kodeks cywilny przewidują tu pewne różnice i ograniczenia w zależności od rodzaju spółki.

Drugim elementem „firmy” jest oznaczenie formy prawnej. Tutaj niestety wyboru nie mamy. Możesz jedynie wybierać czy chcesz, aby spółka miała formę spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo akcyjnej, spółki z o.o. lub spółki akcyjnej.

Dopiero te dwa elementy tj. nazwa fantazyjna + forma prawna tworzą „firmę”, w znaczeniu o którym mówimy.

Skoro już wiesz czym jest „firma” to możemy przejść dalej.

Jak mogę wybrać firmę dla spółki przekształcanej? 

Tylko do Ciebie zależy czy wykorzystasz dotychczasowe elementy firmy twojej spółki, czy może zastąpisz je nazwą zupełnie inną, która będzie nowa dla twoich partnerów.

Firma przedsiębiorcy powinna się jednak odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku (tak art. 433 § 1 kodeksu cywilnego).

Firma nie może także wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia (tak art. 433 k.c.).

Firma osoby prawnej (spółki) może także zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy (twojej spółki). Tutaj pamiętaj o ważnej zasadzie, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

W obrocie możesz wykorzystywać także skrót firmy. Nazwę skróconą firmy musisz ujawnić w KRS. Ale o tym i o kilku innych rzeczach już kolejnym razem.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

adwokat wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 12:31

Fajny i ciekawy artykuł dla laików którzy chcą sobie właśnie firmę założyć albo dowiedzieć się czegoś w tym zakresie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: