Przekształcić czy założyć nową spółkę?

Dariusz Szczecina        30 października 2014        Komentarze (0)

To czy lepiej przekształcić twoją obecną formę działalności w inną spółkę czy też może lepiej założyć zupełnie nową, odrębną spółkę zależy od tego czego oczekujesz.

Inne cele ma osoba, która zamierza zminimalizować ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej czy to w formie spółki czy też jako działalność gospodarcza osoby fizycznej, a inne cele ma podmiot, który po prostu w swoim rozwoju szuka bardziej odpowiedniej formy organizacyjnej dla etapu rozwoju, na którym się znalazł.

Jeżeli nie zależy Tobie np. ani na renomie, ani też na historii kredytowej dotychczasowego podmiotu to polecam po prostu założenie nowej spółki. To samo tyczy się sytuacji gdy zamierzasz część swojej dotychczasowej działalności wydzielić z obecnych ram twojej spółki. Podobnie warto założyć nowy podmiot (spółkę) gdy chcesz minimalizować ryzyko swojej działalności tzn. gdy część odpowiedzialności nie powinna obciążać twojej dotychczasowej firmy (firmy w ujęciu potocznym), ale chciałbyś tą odpowiedzialność przenieść na nowy podmiot (np. na spółkę z o.o.).

Jeżeli jednak Tobie lub wspólnikom, zależy na kontynuacji działalności, ale jedynie w nowej formie organizacyjno prawnej to rozwiązaniem dla Was jest właśnie przekształcenie spółki. Przekształcenie dokonywane w zależności od Waszych potrzeb i oczekiwań w jedną z form przewidzianych kodeksem spółek handlowych (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo akcyjna, spółka partnerska, spółka z ograniczona odpowiedzialnością czy spółka akcyjna). To Wy wybierzecie najbardziej odpowiednią dla Was formę działalności.

Nie będę ukrywał, że założenie nowego podmiotu jest zawsze dużo tańsze od przekształcenie już istniejącej spółki. Nic w tym dziwnego skoro zakładając nową spółkę zaczynasz od zera i masz czyste konto. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możesz taką nową spółkę szybko założyć nawet bez ruszania się z domu, wystarczy jedynie komputer z dostępem do sieci.

W przypadku przekształcenia spółki musisz najpierw dokładnie określić przedmiot przekształcenia (Twoją dotychczasową spółkę lub działalność), następnie musisz przygotować plan przekształcenia i go realizować. Koszta przekształcenia są bez porównania wyższe niż założenie nowego podmiotu, ale często warto. Warto ponieważ nie zaczynasz od zera. Warto ponieważ nowa spółka jest po prostu tą samą co wcześniej, ale ulepszoną.

Z informacji, które znalazłem wynika, że w latach 2011-2012 spółki przekształcone stanowiły 5,47% wszystkich spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. To niby niedużo, ale mając na uwadze koszta całego przedsięwzięcia, jego długotrwałość i stopień skomplikowania, to jednak całkiem sporo. Ponad 1900 firm było w na tyle dobrej sytuacji ekonomicznej, że koszta przekształcenia były dla nich mniej istotne niż korzyści z tego płynące.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Szczecina Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: